Przemek Krzakiewicz – Krakowski Manhattan
Krakowski Manhattan to kolekcjonerska edycja fotografii Przemka Krzakiewicza, w której artysta podejmuje problem wizualnej struktury miejskiego pejzażu oraz modernizacyjnych fantazji z epok Gomułki, a następnie Gierka.
Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy autor mieszkał w okolicach Ronda Kotlarskiego i postanowił sfotografować nieukończony nigdy biurowiec NOT-u, znany krakowianom jako Szkieletor. Potem była podróż do Nowego Jorku – zdjęcia skyline'u wszystkich skyline'ów, wykonane z płynącego promu – i pomysł na wydrukowanie modelu założenia urbanistycznego, które miało otaczać szkieletora. Przemek zbudował z tych zdjęć wielowymiarową fotograficzną opowieść o miejskim pejzażu, ugrunotowanych w popkulturze mirażach i fantazjach, a wreszcie prowincjonalnych tęsknotach za wielkomiejskością, podsycanych przez wielki projekt modernizacji PRL. Część zdjęć i model prezentowane były w Galerii Widna na wystawie kuratorowanej przez Beatę Seweryn oraz podczas Krakowskiego Salonu Sztuki, na którym projekt Przemka został nagrodzony.
Edycja zdjęć Przemka Krzakiewicza zatytułowana „Krakowski Manhattan” składa się z pięciu zdjęć. Dwa z nich przedstawiają realne budowle: krakowski Szkieletor (2015) oraz skyline Manhattanu (2017). Trzy pozostałe są zapisem obrazów powstałych przy kolejnych odsłonach – a dokładnie kolejnych sposobach oświetlania – utworzonego w technologii druku 3D modelu nowej krakowskiej dzielnicy wieżowców, nazwanej Krakowskim Manhattanem. Za projekt edycji odpowiadają artystka i graficzka Agata Biskup. oraz projektantka mody Patrycja Guzik, a tekst napisała Beata Seweryn.
Przemek Krzakiewicz (1975) – fotograf pracujący nad długofalowymi projektami tematycznymi.Debiutował w 1992 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Studiował w łódzkiej Szkole Filmowej. W jego projektach uwagę zwracają przede wszystkim wnikliwa obserwacja socjologiczna oraz umiejętność wyrazistego portretowania przedstawicieli grup społecznych doświadczających przemian gospodarczych, obyczajowych czy kulturowych. W swojej pracy wykorzystuje teorie naukowe, często niesprawdzone lub nietrafione. Łączy różne dyscypliny artystyczne, odnosząc się do fotografii jako narzędzia i medium sztuki. Tak dobiera aparaty fotograficzne aby okres ich produkcji, plastyka obrazu zdjęć, korespondowały z charakterem miejsca i czasu, o którym opowiada. Był stypendystą Miasta Krakowa, austriackiej fundacji X-CHANGE culture-science oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem nagrody Dzieło Medialne Roku (2018) przyznawanej w ramach Krakowskiego Salonu Sztuki.
Zdjęcia wydrukowane na papierze archiwalnym Hahnemühle FineArt Baryta FB o wymiarach 140 x 175 mm , będą dostępne w nakładzie 30 sztuk. Komplet fotografii składający się na jeden egzemplarz edycji kosztuje 500 zł.
Zamówienia prosimy przesyłać na adres fundacja@fundacjasplot.org.
***
Wielkoformatowa fotografia Szkieletora oraz model 3D Krakowskiego Manhattanu autorstwa Krzakiewicza zostały zaprezentowane podczas wystawy "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" kuratorowej przez Małgorzatę Jędrzejczyk w (Hotel Cracovia, 28.09.2019–15.12.2019). Więcej informacji o wystawie http://niaiu.pl/tozsamosc-krakow/.
***
Praca "Natłok. Krakowski Manhattan", której fotograficzne interpretacje wchodzą w skład niniejszej edycji została nagrodzona w roku 2018 podczas Krakowskiego Salonu Sztuki w kategorii Dzieło Medialne Roku.