Art Training (Wrocław)
„Art Training“ to propozycja uczestnictwa w stworzonych przez artystów grach miejskich, których instrukcje, w formie plakatów oraz pocztówek, niczym wirus opanują Wrocław podczas Europejskiego Kongresu Kultury.
Instrukcje gier przygotowała czwórka polskich i ukraińskich artystów (Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Anna Ostoya, Janek Simon). Przy pomocy gier, twórcy chcą sprowokować mieszkańców Wrocławia i gości Kongresu do krytycznego przemyślenia warunków funkcjonowania przestrzeni miasta. Przedmiotem ich zainteresowania jest także kwestia realnego wpływu sztuki na rzeczywistość.
Nieprzypadkowe jest polsko-urkraińskie partnerstwo w projekcie. Wspólna analiza przestrzeni publicznej, ma służyć uczeniu się od siebie nawzajem i budowaniu sąsiedzkich relacji. Ma przypominać także o naszej wspólnej środkowoeuropejskiej lokalności.
W kontekście problemów, z jakimi borykają się miasta naszego regionu, szczególnie istotne wydaje się pytanie o dostępność przestrzeni publicznej. Przestrzeń publiczna, a więc również przestrzeń miasta, jest rozumienia przez nas jako naturalny obszar działania obywateli i dobro wspólne. Właśnie dlatego założeniem „Art Trainingu” jest działanie poza obszarem tradycyjnej przestrzeni wystawienniczej, a dzięki temu umożliwienie wzięcia udziału w projekcie jak największej ilości osób.
Zachęcamy wszystkich Państwa do szukania instrukcji gier podczas spacerów po Wrocławiu i podążania za propozycjami artystów.
Nikita Kadan (ur. 1982) — absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. Od 2004 roku członek grupy R.E.P, a od 2008 roku grupy HUDRADA, której jest współzałożycielem. Często współpracuje z architektami, działaczami na rzecz praw człowieka oraz socjologami. Tworzy instalacje, grafiki, murale i plakaty. Mieszka w Kijowie.
Zhanna Kadyrova (ur. 1981) — absolwentka szkoły Artystycznej im T.H. Szewczenko w Kijowie. Działa w grupach R.E.P, Penoplast, 8=8, The Conquered city, City of winners oraz New History. Wykorzystuje medium rzeźby, tworzy instalacje, maluje. Od 1993 roku mieszka w Kijowie.
Anna Ostoya (ur. 1978) — studiowała w Parsons School of Art and Design w Paryżu (1997 – 2001), Städelschule, we Frankfurcie nad Menem (2002-2006) uczestniczyła w Whitney Independent Study Program w Nowym Jorku (2008 –2009). Artystka multidyscyplinarna, w swoich pracach łączy krytyczną refleksję z odwołaniami do dokonań awangardy XX wieku. Mieszka w Nowym Jorku.
Janek Simon (ur.1977) — studiował socjologię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tworzy przede wszystkim filmy i instalacje, działa jako kurator. W swojej pracy łączy wątki polityczne i konceptualne. Współzałożyciel Spółdzielni Goldex Poldex. Mieszka w Krakowie.
Projekt jest organizowany przez Fundację SPLOT we współpracy z ukraińską fundacją The Alternative Visual Studies oraz Fundacją Art for Art.
Artyści: Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Anna Ostoya, Janek Simon
Kurator: Beata Seweryn
Współpraca kuratorska: Liudmila Motsiuk, Natalia Manzhali
Koordynator: Małgorzata Swaryczewska