W parku im. Wojciecha Bednarskiego
Zapraszamy na recital fortepianowy w parku Bednarskiego a po koncercie na wspólne piknikowanie. Nie obejdzie się również bez spaceru po parku, który poprowadzi znawca i miłośnik Podgórza Jarosław Żółciak.
01.09.2012, godz. 15.00
Recital fortepianowy
Joanna Owczarek
Fortepian
Fryderyk Chopin / Ferenc Liszt Życzenie i Moja pieszczotka z cyklu Sześć pieśni polskich
Franz Schubert / Ferenc Liszt Serenada i Gretchen am Spinnrade
Claude Debussy Préludes pour le piano, z. 2: II Feuilles mortes (Zwiędłe liście), IV Les fées sont d\'ezquises danseuses (Czarodziejki są wybornymi tancerkami), V Bruyères (Wrzosy), VIII Ondine (Rusałka)
Karol Szymanowski Dwanaście etiud na fortepian op. 33
Po koncercie wspólne piknikowanie na trawie
8.09.2012, godz. 15.00
Spacer po parku
Prowadzi Jarosław Żółciak
Założony pod koniec XIX wieku park Bednarskiego jest jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa. Tajemniczy, nieco zapomniany i jakby niedzisiejszy stanowi niezwykłą ozdobę Podgórza. Powstał dzięki wysiłkom radnego miejskiego, inicjatora Towarzystwa Upiększania Miasta Podgórze, Wojciecha Bednarskiego. Była to pierwsza na ziemiach polskich inicjatywa rekultywacji terenów poprzemysłowych dawnego kamieniołomu. Oficjalne otwarcie odbyło się w roku 1896. Pomysł i realizacja ogrodu zdobyły uznanie i zachwyt Europy, a o jego otwarciu pisały nawet gazety Petersburga! Dawniej park był miejscem tętniącym życiem. Do dzisiaj starsi mieszkańcy Podgórza wspominają popołudnia spędzone przy akompaniamencie orkiestry, kolorowe festyny i potańcówki.
Recital fortepianowy w parku Bednarskiego nawiązuje do długiej europejskiej tradycji muzykowania w miejskich ogrodach. Uczestnictwo w nich służyło nie tylko wspólnemu przeżywaniu muzyki, ale często również nawiązywaniu nowych znajomości i umacnianiu wspólnot sąsiedzkich. Spotkanie przy akompaniamencie fortepianu wpisuje się w tradycję życia kulturalnego podgórskiego parku, a repertuar został dobrany tak, by współgrał z historią i pozwolił oddać oraz wzbogacić atmosferę tego miejsca.
Na początek zaprezentowane zostaną wybrane pieśni Fryderyka Chopina (1810–49) i Franza Schuberta (1797–1828) w transkrypcjach na fortepian Ferenca Liszta (1811–1886), stanowiące kwintesencję romantycznej uczuciowości i nastrojowości połączonej z błyskotliwą wirtuozerią. Dźwiękowym odbiciem malowniczości parku staną się cztery preludia Claude\'a Debussy\'ego (1862–1918), przedstawiciela francuskiego impresjonizmu, których walory brzmieniowe mogą pobudzić do życia naturę (Zwiędłe liście, Wrzosy), jak i zamieszkujące ją leśne istoty (Czarodziejki..., Rusałka). Na zakończenie zabrzmi Dwanaście etiud na fortepian op. 33 Karola Szymanowskiego (1882–1937) – cykl lapidarnych form o zróżnicowanym, skontrastowanym charakterze. Od tajemniczości i oniryzmu poprzez silną ekspresję i żywiołowość, połączonych atmosferą fantastyczności i wyrafinowaną kolorystyką dźwiękową.
Wszystko to w wykonaniu młodej pianistki, studentki Akademii Muzycznej w Krakowie, Joanny Owczarek.
Aby duch nie zapomniał o ciele po koncercie zapraszamy na wspólne piknikowanie! Niech każdy przyniesie ze sobą kosz przekąsek i domowych wypieków!
A tydzień po koncercie, 8 września będziemy mieli zaszczyt zaprosić na ciąg dalszy odkrywania podgórskiego parku. Wspólny spacer poprowadzi znawca i miłośnik Podgórza, Jarosław Żółciak.
Zapraszamy!
* W przypadku deszczu koncert odbędzie się w Domu Kultury Podgórze na ul. Sokolskiej 13 o godzinie 15.30.
** Dla osób starszych dowóz meleksem pod bramę parku Bednarskiego spod kościoła św. Józefa (Rynek Podgórski, ul. Zamoyskiego 2). Start 30 minut przed koncertem, odjazdy co 10 minut (14:30, 14:40 i 14:50).
Organizatorzy: Fundacja Sztuka dla Sztuki, Fundacja SPLOT, Dom Kultury Podgórze
Partnerzy: Bunkier Sztuki, Po Kapitalizmie, Bike Polo Kraków, Słoń Torbalski, Royal Tour
Patronat medialny: Radiofonia, www.podgorze.pl, Rada Dzielnicy XIII Podgórze, Cracow-life
Koordynacja: Barbara Budniak, Małgorzata Jędrzejczyk (Fundacja SPLOT), Małgorzata Swaryczewska (Fundacja Sztuka dla Sztuki)
Podziękowania: Marcin Kowalik, Łukasz Markiewicz, Klara Laudańska, Przemek Krzakiewicz, Rafał Pogoda